Girişimcilik Blog Yazıları

Girişimcik blog yazıları, kendi işini hibe destekleriyle kurmak isteyen veya yeni kurulmuş işletmelere sağlanan hibe desteklerine ilişkin bilgi vermeyi amaçlar. Ulusal alanda girişimcilere ve mikro KOBİ ölçeğindeki işletmelere verilen destekler; Ar-Ge Girişimci Destekleri ve Ar-Ge Harici Girişimci destekleri olmak üzere iki kategoride gruplanabilir:

Ar-Ge Girişimcilerine Sağlanan Hibe Destekler

Ar-Ge girişimci destekleri, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından sağlanır. KOSGEB tarafından sağlanan destekler; Ar-Ge ve İnovasyon Destekleri çerçevesinde yürütülürken, TÜBİTAK girişimcilere özel bir destek programı oluşturmuştur. Her iki programda, kuruluş aşamasındaki teknoloji üretmeyi hedefleyen işletmelerin başlangıç ve ilk prototipleme giderlerine ilişkin destek vermeyi hedefler fakat değerlendirme kriterleri farklıdır. Bununla birlikte TÜBİTAK girişimcilere mentorlük desteği sağlarken, KOSGEB teknokentlerde kurulan işletmelere kira desteği verdiği gibi iş yeri de tahsis edebilir.

Ar-Ge Harici Girişimcilere Sağlanan Hibe Destekler

KOSGEB tarafından verilen eğitime katılan ve sertifika alan kendi işini kurmak isteyen kişilerin faydalanabileceği destek programıdır. Bu program ile birlikte  şirketleşen girişimciler, KOSGEB genel destek programları çerçevesinde sağlanan diğer desteklerden de eş zamanlı olarak faydalanabilirler.